217 + ALZHEIMER DERNEĞİ

217, Alzheimer Derneği’ni pro bono projesi olarak seçtiği 2010 yazında, ne Alzheimer hastası bir yakını vardı ne de Alzheimer ile ilgili detaylı bilgisi. Biz de ülkemizdeki çoğu insan gibi belki de diğer hastalıklardan ya da toplumu ilgilendiren sorunlardan daha çok haberdardık. Alzheimer Derneği ile tanıştığımızda, Alzheimer’a “uzak” olan bir hedef kitleye kendimizi yakın hissetmemiz, Alzheimer hastalığı hakkında yaptığımız araştırmalar sonucunda yerini bu hastalığın aslında hepimize ne kadar “yakın” olduğuyla ilgili bir hissiyata bıraktı.

Alzheimer Derneği’nin şimdiye kadar sürdürdüğü çalışmalara ek olarak ne yapabiliriz, nasıl farkındalık yaratabiliriz diye düşündüğümüzde gördüğümüz, yapılan iletişim ne olursa olsun bu iletişimin hedef kitleyi duygusal bir noktadan yakalaması hatta rahatsız etmesi gerekliliğiydi. Creative Brief çalışması sonucunda çıkan stratejimiz: “Alzheimer bana ve aileme hiç düşünmediğim kadar yakın” oldu. Bu strateji doğrultusunda ilerlediğimizde, concept yaratımı aşamasında, Alzheimer hastalığını anlatan görsellerin sadece hastayı ya da tam tersi bir şekilde sağlıklı yaşlı insanları göstermesini istemedik. Alzheimer hastalığının çok sinsi bir şekilde insanın beynini etkiliyor olması, aile içi ilişkileri doğrudan etkiliyor ve hasta yakınlarına psikolojik açıdan kabul edilmesi zor anlar yaşatıyor. İşte bu yüzden iletişim görsellerinde tasvir edeceğimiz durumun, hasta ile yakını arasındaki Alzheimer nedeniyle etkilenen ilişkiyi göstermesini istedik. Ancak görsele ilk bakıldığında görülenin hasta ve hasta yakını olup olmadığını bilmediğiniz bir tablo yaratarak, hedef kitlenin gördüğü tabloya kendisini yakın hissetmesini sağlamayı hedefledik.

Araştırmalarımız sonucu edindiğimiz bir bilgi, Alzheimer hastası olan bir ailede 3. kuşağın yani torunların hastanın çocuklarından çok daha farklı bir şekilde hastaya destek olmasıydı. Hastanın eşi ve çocuklarıyla olan ilişkisi yerine torunları ile olan ilişkisini yansıtarak hedef kitleyi birçok farklı yönden yakalamak istedik. (30+ yaşında bir insanın hem kendisi hala torun olabilir – ya da torun olarak anıları hafızasında canlıdır, hem de çocuklarının kendi anne-babasıyla torun ilişkisi çok yakınında yaşanıyor olabilir. Araştırmalarımıza devam ettikçe, 3. kuşak aile bireylerinin yani torunların, 2. kuşağa yani hastanın çocuklarına nasıl destek olabileceğinin örnekleriyle karşılaştık. Özellikle, HBO’nun “Grandpa, do you know who I am?” isimli belgesel filmini seyretmenizi öneririz. Kısacası, Alzheimer hastalığının aile içindeki etkilerinde ve aile bireylerinin etkileşimlerinde, çocukların ve gençlerin kanıksanmayacak rolüne dikkat çekmek istedik.

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü öncesinde tamamladığımız yaratıcı concept çalışmalarını basılı yayın için reklam, poster, Alzheimer bilekliği için föy gibi çeşitli iletişim araçlarında kullanılmak üzere uyguladık. Alzheimer Günü öncesinde çeşitli mağazalarda kasada 5 TL karşılığında satılacak Alzheimer bileklikleri için aşağıdaki föyleri hazırladık. Basılı mecra için concept ile birlikte Alzheimer hakkında bilgi içeren reklam çalışmalarını da aşağıda görebilirsiniz.

Alzheimer Derneği‘ne destek olmaktan mutluluk duyuyoruz.

BASILI YAYIN REKLAM KAMPANYASI:

ALZ1 ALZ2 ALZ3

 

Alzheimer Derneği ile ilgili tüm Blog217 post’ları:

Alzheimer bileklikleri satışta!

217′nin pro bono projesi: Alzheimer Derneği

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s