217 + SHOPAMANI

“Her gün cep telefonumuza gelen, okumadan sildiğimiz ya da unuttuğumuz onlarca kampanya mesajının bombardımanına uğruyoruz. Çoğu zaman bir alışveriş merkezine gidip almamız gerekenleri unutup çıkıyor, favori markalarımızın yakınında olup mevcut kampanyalarını kaçırıyoruz. Kısacası hepimiz alışverişi seviyor ama çok daha keyifli, kolay ve sosyal bir deneyim olmasını istiyoruz.” Bu hislerle yola çıkan Shopamani’nin yaratıcı ekibi, tüm alışveriş tutkunlarının hayatını kolaylaştıracak, lokasyon bazlı bir mobil uygulama olması için yarattı Shopamani‘yi.

Shopamani ilk önce iPhone app olarak hayata geçti ve kısa sürede Android versiyonu çıktı. Bir mobil uygulama olarak doğan Shopamani’yi aynı zamanda bir marka olarak yaratmak ve pazarda konumlandırmak üzere 217 ve Shopamani ekipleri sıcak bir İstanbul yazında bir araya geldi. Özellikle ilk 3 ayı çok yoğun geçen 6 aylık bir birliktelik sürecinde Shopamani ekibi ile adeta kafa kafaya verip markanın ilk iletişim araçlarını hayata geçirmiş olduk.

İlk etapta Shopamani için iletişim stratejisi oluşturduk. Hedef kitle olarak Shopamani’yi henüz tanımasalar da, benzer uygulamaları bilen, takip eden, kullanan bir hedef kitle belirledik. Hedef kitleyle ilgili belirlediğimiz bazı içgörüler şu şekildeydi: Alışverişi seven ve akıllı alışverişi tercih eden; marka tercihleri olan ama aynı ürün kategorisinde iki-üç markayı karşılaştırarak da satın alma kararı alabilen; marka sadakat programlarına sıcak bakan ve büyük olasılıkla cüzdanında en az 5 markanın kartını taşıyan, ancak bu kartların ne işe yaradığını tam olarak takip edemeyen (bir anlamda çoğu marka ile sözde marka dostu olan – daha doğrusu plastik üstünde); marka sadakat programları dahilinde markalardan sms, e-mail, hatta telefon ile kampanya duyurularını almaktan hem hoşlanan hem de takip etmekte zorlandığı için bu bombardımana sinirlenen; alışveriş/markalar/indirimler/moda/trend konularına arkadaş sohbetlerinde yer veren, hatta konuşmayı/paylaşmayı seven; markalar tarafından ödüllendirilmeyi seven, devamlı kazançlı olmak isteyen…

Hedef kitlenin iletişim sürecimizde Shopamani’yi AppStore’dan indirme ve deneme yoluyla “early adopters” olarak deneyim ettiklerinin yanı sıra çok hızlı bir şekilde marka algısını da yaratmak istedik. Uygulamanın kendisi zaten “kampanya karmaşasına bir çözüm”, “eğlenceli ve akıllı alışveriş” gibi algılar yaratacaktı hedef kitlede. Bu algılarla birlikte Shopamani farkını, rekabet tarafından da sunulabilen uygulamanın özellikleri ile değil, markanın duruşu ile, markanın arkasında olan yaratıcı ve danışman ekibi ile verebilmeyi hedefledik. Bu durumda, Shopamani’nin hem iletişim tonuyla, hem ekibiyle, hem de vizyonuyla alışveriş tutkunları için var olan, alışveriş tutkunları ile markalar arasındaki ilişkiyi optimum hale getirmeyi hedefleyen, ayakları yere sağlam basan, yani kalıcı bir uygulama olduğunu düşünmelerini istedik.

Yarattığımız iletişim stratejisi ile Shopamani’yi, alışveriş tutkununun yerleşmiş olan olumsuz imajını tamamiyle değiştiren bir uygulama olarak konumlandırmak istedik. “Alışveriş tutkunu olmak, Shopamani kullanıyorsan artık normal sayılıyor.”, “Shopamani’yi indirdi, alışveriş takıntısından kurtuldu” ve “Alışveriş artık Shopamani” concept’leriyle iletişim stratejsini aktarmış ve desteklemiş olduk.

SHOPAMANI WEBSİTESİ:

SHOPAMANI “Alışveriş Tutkunu” VIDEO:
(Aynı concept’i içeren üç senaryomuzdan biri – Facebook sayfası giriş sayfasında ve Shopamani’nin YouTube kanalında yayın)

YouTube’da izlemek için tıklayın

SOSYAL MEDYA VE ETKİNLİK TASARIMI:

Shopamani için oluşturduğumuz sosyal medya stratejisi dahilinde Facebook welcome tab’i ve Facebook reklam içeriğinin oluşturulmasının yanı sıra Facebook  takipçilerine yönelik yarışma concept’i ve içeriğinin yaratılmasında çalıştık. 217, ayrıca Fashion Week Istanbul’da mağaza odaklı etkinlik tasarımı ve AVM odaklı düzenlenen Shopamani Smart Shopping Days etkinliği için iletişim tasarımı gerçekleştirmiştir. [Shopamani ile Fashion’s Night Out’ta Hazine Avı]  [Shopamani Smart Shopping Days, Kanyon’da]

Shopamani için iletişim hizmetlerimiz proje bazlı danışmanlık ve tasarım seviyesinde devam etmektedir.

Shopamani ile ilgili tüm Blog217 post’ları:

Shopamani Smart Shopping Days, Kanyon’da

Shopamani ile Fashion’s Night Out’ta Hazine Avı

“217, mobil uygulamalar diyarında!” ya da “Hoşgeldin, Shopamani!”

 

Reklamlar