Anneler Günü, Gymboree için bu yıl daha da anlamlıydı!

Gymboree Türkiye’nin geçen sene Adıyaman’da gerçekleştirdiği 3 derslikli anaokulu projesinin ardından, ikinci anaokulunu da hayata geçirmek üzere, 150’ye yakın genç anne, Gymboree organizasyonu altında anlamlı bir yemek kitabı projesi için bir araya geldiler. Projeye maddi ve manevi desteği ile katkıda bulunan tüm anneler, hem lezzetli ve eğlenceli yemek tariflerini paylaştılar, hem de çocukları ile birlikte birbirinden güzel ve sevgi dolu fotoğraflar için kamera karşısına geçtiler.

Projemizi kısaca yukarıdaki şekilde tanımladığımızda, 217 olarak projenin başından sonuna kadar yaşadığımız tüm süreçlerinin de aslında bu tanımdaki birkaç sıfattan ibaret olduğunu hissediyoruz: “eğlenceli, güzel, sevgi dolu”. Evet, çok kısa zamanda bu kitabı hayata geçirmek üzere gece gündüz çalıştık ve bazı anlarda “tüm parçalar bir araya zamanında gelemeyecek” diye endişe duyduk, ama bu proje için bir araya gelen ekibin uyumu, isteği ve gönüllülüğü ile “Gymboree Annelerinden Çocuklarının Çok Sevdiği Yemek Tarifleri” kitabı Anneler Günü arifesinde doğmuş oldu.

Sosyal sorumluluk projesi olarak yola çıktığımız için sadece kitabın teknik özellikleri ile ilgili değil, fotoğraf çekimlerinden, tariflerin kontrol edilip tekrar yazılmasından ve pişirilmesine kadar tüm aşamalarda belirli bir çerçeve içinde hareket etmemiz gerekiyordu ve proje ekibindeki herkes tüm kısıtlamalara, zorluklara rağmen büyük özveri ile çalıştı. Sonuç olarak, bu proje “çözüm odaklı” ilerleyen bir proje oldu. Projenin başında, tasarım aşamasında 217 olarak bizim de ilk çözmemiz gereken, her anneye düşen tüm içeriğin (yemek tarifi ve malzeme listesi, yemek fotoğrafı, aile fotoğrafının) tek sayfada yer alması gerekliliğiydi. Bu gerekliliği duyar duymaz bile insanın ilk tepkisi “ama nasıl?” oluyor, bizim de öyle oldu ama problem çözmeyi seven yanımız da tabi ki hemen tasarım çözümleri düşünmeye başladı. Evet, bu bir yemek kitabı idi. Ancak “anne-çocuk(lar) fotoğrafları” da kitabın kalbini oluşturuyordu. Yemek fotoğrafı
ve tarifi, anne-çocuk fotoğrafının önüne geçmemeliydi. 135 anne ve çocukları. Herbirinin ayrı ayrı ışıltısı ve aralarındaki ilişkinin kamera aracılığıyla biz okuyuculara yansımasını düşündüğümüzde, anne-çocuk karesinin (aynen yemek fotoğrafının olacağı gibi) sayfada çerçevelenmiş şekilde durağan bir portre (veya portremsi) olmaması gerektiğini çok net görüyorduk. Sayfa tasarımını bu anlamda öyle bir şekillendirmeliydik ki, anne ve çocuklarının fotoğrafları, Gymboree ekipmanlarını kullandıkları, istedikleri gibi hareket ettikleri, olabildiğince doğal, eğlenceli ve kendilerini yansıtabildikleri fotoğraflar olmalıydı. Bu fikirle yola çıktığımızda ortaya çıkan sayfa tasarımında, anne-çocuk fotoğrafı için ayrılan alan, her ne kadar yemek için ayrılan alandan daha küçük de olsa, yukarıda tanımladığımız fotoğraf concept’ini birebir uygulayan bir alan oldu.

Tasarım sonrasındaki aşamalarda ilk önce fotoğraf ve yemek tarifi odaklı harıl harıl çalıştığımız bir dönem, daha sonra ise kitabın dokümanının hazırlandığı grafik uygulama aşamalarını yaşadık…tabi ki bütün bu aşamaların sonucunda hiç bilmediğimiz kadar çok tarif öğrendik; kitabın lansmanına katıldığımızda ise gördüğümüz hemen hemen tüm anne ve çocuklarını (isimlerini de direkt hatırlayacak şekilde) tanıyorduk. .-)

Bu sosyal sorumluluk projesinin bir ucundan tutan ve kısa zamanda gerçekleşmesi için çok çalışan herkesin eline sağlık. Biz de bu uyumlu ekibin bir parçası olmaktan mutluluk ve gurur duyduk.

(“Gymboree Annelerinden Çocuklarının Çok Sevdiği Yemek Tarifleri” kitabını Gymboree Play&Music merkezlerinde ve çeşitli kitabevlerinde bulabilir, ayrıca BoyutStore, D&R, idefix sitelerinden online satın alabilirsiniz.)

Reklamlar