EMA Contracting, ICCI 2012 – Uluslarası Enerji ve Çevre Fuarındaydı.

EMA’nın sadece inşa ettiği rüzgar santralleriyle değil, doğa dostu sanayi projeleriyle de “çevreye duyarlı” yaklaşımının altını çizdiğimiz “Tüm detaylarda insana ve doğaya dost, ahenkli çözümler” iletişim stratejisi, tüm iletişim araçlarında olduğu gibi fuardaki stand tasarımında da ön plandaydı.

9 m x 6 m stand alanımızı kullanmadaki öncelikli hedefimiz tabi ki dikkat çekmekti. Ancak bu “dikkat çekme”nin “sadelik ve ahenk” ile el ele olması gerektiğini düşünüyorduk. EMA’nın standla ilgili amacı da, şimdiye kadar gerçekleştirilen tüm projelerin (17 rüzgar santrali projesi), tek tek ama aynı zamanda bir bütün olarak ziyaretçi tarafından algılanması ve EMA hakkında merak uyandırmasıydı. Bu doğrultuda çalıştığımız tasarımda, standın ana odak noktası projelerin (kurulu güç, gerilim ve türbin sayısı detaylarının verildiği) bir timeline concept’i oldu. Standtaki diğer tüm tasarım araçları (doğa detay fotoğraflarından oluşan ve stand zeminine yerleştirilen ışıklı panolar, toplantı alanı, projeksiyon ile duvara yansıtılan kısa videolar) bu timeline’a göre tasarlandı ve konumlandırıldı. Timeline’da, içerik olarak 1997-2012 arası 17 projeyi, lineer bir düzen yerine, EMA’nın görsel anlatım diline de uygun olacak şekilde “büyüyen bir ağaç” şeklinde bir araya getirdik. Arka plan için EMA kurumsal renklerinden özellikle seçtiğimiz sarı ile standın genel olarak hem pozitif enerjisini yaratmış olduk, hem de koridorda 3-4 metre öteden standa dikkat çekmiş olduk. Timeline ile birlikte kullandığımız tüm tasarım araçlarının birbiriyle renk uyumu ve sadeliği, ziyaretçilerin stand önündeyken durup, direkt mesaja odaklanmalarını ve timeline’ı incelemelerini sağlamış oldu. (Ve tabi ki, bu duraksama ardından standa davet edilmiş oldular).

Fuarın bittiği gün, EMA için çok başarılı, hedeflerine ulaştıkları bir fuar katılımı olduğunu öğrendiğimizde, 217 olarak çok mutlu olmanın yanı sıra hissettiğimiz birşey vardı, o da “karşılıklı anlayış, saygı ve özgürlük çerçevesi” içinde oluşan tüm projelerin ne kadar da doğada olduğu gibi ahenkli olduğu…

          

Reklamlar