Yarışmayı kaçırdık ama yine de “iş yerinde psikolojik tacize hayır” diyoruz!

KIRMIZI Basında En İyiler Reklam Ödülleri – Hürriyet Özel Ödülü için 217 ekibi olarak çalışalım demiştik ve beyin fırtınalarına başlamakla kalmıştık…bir de baktık ki ödül gecesi kapımızda ve dolayısıyla özel ödül için termin de gelmiş geçmiş. Olsun dedik! Bulduğumuz fikirleri blog217’de paylaşmak üzere sonuçlandırdık. Yarışmanın bu seneki brief’inde, “Mobbing” diye de adlandırılan iş yerinde psikolojik taciz konusu ele alındı. Hedef kitlemizi, iş yerinde mobbing davranışlarına maruz kalan ve genelde “işlerini mükemmel yapmaya odaklı, dürüst, güvenilir, bağımsız, yaratıcı ve baskıyı uygulayan kişiden daha üstün özelliklere sahip” kişiler oluşturuyor. Bu kişiler tam anlamıyla bir çıkmazda hissediyorlar kendilerini, çünkü hem ofis ortamında yaşadıkları sıkıntılar çekilir gibi olmuyor hem de iş güvencesi arayışı içinde bulundukları ortamı bırakmak da istemeyebiliyorlar. Brief’te verilen ve reklamda yansıtılması istenilen ana mesaj “siz bir değersiniz”, bu mesajı destekleyici mesajlar arasında kişiye kendi gücünün ve haklarının farkında olmasını iletmek yer alıyor. İletişim tonu olarak da “dost, olumlu, umut veren, sıcak ve empati kuran” bir ton belirlenmiş.

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda yola çıktığımızda, reklam fikrini bulmadan önce 217 kriterleri olarak belirlediklerimiz şu şekildeydi: Reklamımızda kesinlikle olumsuzluk sahnesi içinde yer alan bir insan göstermeyeceğiz, bunun yerine görselimiz nötr ya da olumlu bir görsel olacak. Görselle durduracak/dikkat çekecek, sonra metinle duygu yükleyeceğiz. Duruma odaklanmak yerine kişinin hissettiği duyguya odaklanacağız, böylece durumun nasıl değiştirilebilir olabileceğini hedef kitleye aktarmayı sağlayacağız.

Ortaya çıkan reklamlarımız arasında 2 uygulama içeren bir kampanya fikri (zımba ve lastik topu), bir de bağımsız tek fikir var (bitki). Brief’te verilen “siz bir değersiniz” ana mesajını, direkt vermesek de concept’i marka mesajına bağladığımız aşamada vermeye çalıştık. 2 uygulamalı kampanya fikrinde görselin bu bağlam içinde duygu yüklü olmayışını, alt metindeki marka mesajını uzun tutarak dengelemeye çalıştık. Aynı şekilde “bitki” başlıklı tek reklamda, görselin olumlu bir tablo yansıtmasını, marka mesajının daha sert ve kısa olmasıyla dengelediğimizi düşünüyoruz.

Kısacası 217, “iş yerinde psikolojik tacize hayır” diyor!