217, MediaCat dergisi Ocak almanak sayısında “2010, sektörünüz için ne yılı oldu?” sorusunu cevapladı.

MediaCat’te yer alan yorumumuz:

‘ALIŞILMIŞ KURALLAR ARTIK İŞLEMİYOR’

2010 yılı öyle bir yıl oldu ki, aslında isimsiz bile nasıl olduğunu çok net hissedebildik. Bir bakıma “şeffaf ilişkiler yılı” ya da “şeffaflık yılı” diyebileceğimiz bir yıldı.

Sektörümüzde bu şeffaflığı ilk önce bir giysi gibi giydiğimizi, sonrasında ise gerçekten özümsediğimizi görmek mümkün oldu. Marka deneyimini yaşamakla yetinmeyip o deneyimi şekillendiren tüketicilerin markalarla olan ilişkilerine paralel olacak şekilde reklam ajanslarının müşterileri ile olan ilişkileri de değişti. Bu değişim bir bakıma kabuğun kırılması ve ortaya çıkan şeffaflığın etkisiyle, sektörün yıllardır alıştığı kuralların artık işlememesi demek oldu. Belki bu yüzden, 2010 yılının göbek adı da “esneklik” oldu diyebiliriz.

Marka-tüketici ilişkisinin şeffaflaşması, sektörümüze yeni bir rol getirdi. Çift terapisi yapan bir psikoterapist gibi artık bizler de çoğu zaman iki tarafı dinleyen, dinlediklerimizi, gördüklerimizi analiz eden, böylece marka ve müşterileri arasındaki diyalogları küçük dokunuşlarla spontane yönlendiren taraf olarak bulduk kendimizi. Yani artık çok daha bu iletişimin içindeyiz, bir parçasıyız.

2010 yılında, sektörümüz yaratıcı olmanın çok ötesinde “anda kendini ifade edebilme” ve “karşılıklı güven” özellikleriyle tanımlanır oldu. Herkesin her an şeffaf olması gerekliliği olan fevkalade bir oyun haline geldi. Bu oyunu 2011 yılında da yeni aşamalara taşımak dileğiyle, herkese mutlu yıllar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s