Mutlu saçlar…

Sektörde 15 yılı aşkın tecrübe ve bilgisinin yanı sıra, yeteneği ile de mutlu müşteriler edinmiş bir saç tasarımcısı kendi ismiyle değil de bir marka yaratmaya adım atacak şekilde kendi saç tasarım stüdyosunu açarken 217’ye danıştı ve ilk önce kurumsal kimlik daha sonra da reklam çalışması ortaya çıktı. Ama herşeyden önce tabi ki creative brief ve strateji.

Fiona Hair Design Studio için hazırladığımız creative brief çalışmasındaki hedef kitleyle ilgili demografik bilgiden çok bu kitlenin hangi ihtiyacının üstünde durduğumuzdan bahsetmek istiyoruz: “…Kadınların saçlarıyla ilgili ihtiyaçlarının başında güvenebilecekleri birisine kendilerini teslim etmek geliyor. Kuaföre gitmek her zaman minimum ihtiyaçların giderilmesi gibi görülmüyor. Bir saç tasarımcısının ellerinden çıkmış saçlar, kadının kendine olan güvenini doğrudan etkileyen bir faktör. Bu şekilde hissedebilmesi için, saçlarını teslim ettiği kişinin yeteneğine, güncel mesleki bilgisine ve herşeyden çok kişiye yakışanı bilen özgüvenine inanması gerekmektedir. Özellikle kesim ve boya işlemleri için “kendini teslim edecek” kadar tasarımcıya güvenmenin yanı sıra çıkan sonuçlardan da %100 memnuniyet duyacağından hiç şüphe duymamak hedef kitlenin daima yaşamak istediği tarzda bir saç tasarım deneyimidir. Hedef kitlenin arasında saçının değişimiyle ilgili cesurca adımlar atabilen kadınlar olmakla beraber, daha çekingen, çekimser veya sonuçlardan korkan kadınlar da olabilir. Bu kadınlar için tasarımcının bilgisi, özgüveni, kısacası kendinden emin bir şekilde kadın için en iyisini yapacağını hissettirme özelliği çok önem taşımaktadır. Her iki kadın tipi için de ortak ihtiyaç, saçlarının sağlıklı, güzel ve kendine yakışır bir şekilde “moda olandan” bağımsız ama modern ve güncel olmasıdır. Kadının saçından mutlu veya mutsuz olması ruh halini doğrudan etkileyebileceği için, saç tasarımcısının bir kadının hayatındaki önemi çok büyüktür. İşte bu yüzden, çoğu kadın kendisine bu mutluluğu sağlayacak bir saç tasarımcısının arayışı içinde olabilir ve mevcut durumdan mutlu değilse yeni yerler denemek isteyebilir. Yeter ki, bu yer ve saçlarını teslim edeceği kişiye güveni sonsuz olsun…”

Fiona’nın nasıl hizmet verdiğini bilenler gibi bilmeyenlerin de aynı şeyleri hissedebilmeleri için iletişimin sonucunda Fiona’yı merak etmelerini, hatta tanışmak için bir adım atmalarını istedik. Bunun için iletişimin sürekli (frekanslı) ve entegre olması, içinde ücretsiz konsültasyon gibi “incentive”lere yer verilmesi, mevcut müşterilerin düşüncelerine/profillerine yer verilmesi (facebook, blog vs.) de “merak”ın “tanışma”ya dönüşmesi için yardımcı faktörler arasında. Bu merakın oluşması için iletişimin hedef kitleyi çok can alıcı bir noktadan vurması gerekiyor. Verilen mesajda kendine yakın birşeyler bulması gerekiyor, ayrıca ihtiyacına/sorununa bir çözüm olacağını da hissetmesi gerekiyor. Kendi kategorisindeki reklamlara benzemeyerek görseliyle ve metniyle dikkat çekecek, markayı konumlandıracak, merak uyandıracak, lokal olan görünürlüğü şehir seviyesine taşıyabilecek reklam çalışmamızda “Bana yakışan ve içimdeki beni daha iyi ifade edebilecek saç tasarımı için kendimi ve saçlarımı Fiona’ya rahatlıkla teslim edebilirim.” stratejisinden yola çıktık.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s